неділя, 29 жовтня 2017 р.

Співпраця завідувача з батьками


  Завідуюча є організатором і керівником ДНЗ, кваліфікованим педагогом.
         Завідувач здійснює керівництво діяльністю дошкільного освітнього закладу на основі законодавчих і нормативних актів, що регулюють роботу освітніх установ. Крім того в основні обов'язки входить: створення умови для ефективної роботи по вихованню, всебічному розвитку дітей, охорони і зміцнення їх здоров'я. 
         Спільно з педагогами та батьками здійснює вибір програми дошкільної педагогіки та забезпечує її реалізацію. Забезпечує освітню, виховну роботу в ДНЗ відповідно до вимог державного освітнього стандарту. 
        Так, у Законі "Про освіту" записано, що батьки є першими педагогами. Вони зобов'язані закласти основи фізичного, естетичного, морального, правового та інтелектуального розвитку особистості дитини в дошкільному віці. Тому треба залучати батьків до спільної діяльності ДНЗ, організовувати батьківські збори (групові та загальні). Адже вони вносять вагомий внесок в роботу ДНЗ. Разом з ними проходять всі спортивні заходи, ранки, дні відкритих дверей, огляди-конкурси... 
        Розглянемо докладніше форми роботи з батьками:
Нові форми
Традиційні форми
Пам'ятка для батьків
Дні відкритих дверей
Школа молодих батьків
Анкетування
Батьківський клуб
Батьківські збори
Університет для батьків
Консультації
Конкурси для батьків
Інформаційний стенд
Показ відкритих занять
Консультації фахівців
Проведення ігрових тренінгів
 Спільні дозвілля
Чаювання, спільні свята (вітальні ...)
Індивідуальні бесіди
Дискусійні клуби (Тільки для батьків, тільки для бабусь і.т.д.)
Відвідання сім'ї
Круглий стіл

Педагогічна вітальня

Неформальні бесіди

Майстер-класи

Творчі майстерні

Скарбнички ідей



        Відвідування сім'ї дитини багато дає для її вивчення, встановлення контакту з дитиною, її батьками, з'ясування умов виховання, якщо не перетворюється на формальний захід. Педагогові необхідно заздалегідь узгодити з батьками зручний для них час відвідування, а також визначити мету свого візиту. Прийти до дитини додому-то прийти в гості. Значить, треба бути в гарному настрої, привітним, доброзичливим. Слід забути про скарги, зауваження, не допускати критики на адресу батьків, їхнього сімейного господарства, укладу життя, поради (одиничні!) давати тактовно, ненав'язливо. Поведінка і настрій дитини (радісний, розкутий, принишклий, збентежений, привітний) також допоможуть зрозуміти психологічний клімат сім'ї.
        День відкритих дверей, будучи досить розповсюдженою формою роботи, дає можливість познайомити батьків з дошкільним закладом, його традиціями, правилами, особливостями виховно-освітньої роботи, зацікавити нею й залучити до участі. Проводиться як екскурсія по дошкільній установі з відвідуванням групи, де виховуються діти тих батьків, що прийшли . Можна показати фрагмент роботи дошкільної установи (колективна праця дітей, збори на прогулянку й ін). Після екскурсії й перегляду завідуюча й методист розмовляють з батьками, з'ясовують їхні враження, відповідають на виниклі питання.
         Бесіди проводяться як індивідуальні, так і групові. І в тому і в іншому випадку чітко визначається мета: що необхідно з'ясувати, чим допомогти. Зміст бесіди лаконічний, значущий для батьків, підноситься таким чином, щоб спонукати співрозмовників до висловлення. Педагог повинен уміти не тільки говорити, але й слухати батьків, виражати свою зацікавленість, доброзичливість.
      Консультації. Зазвичай складається система консультацій, які проводяться індивідуально або для підгрупи батьків. На групові консультації можна запрошувати батьків різних груп, що мають однакові проблеми або, навпаки, успіхи у вихованні (примхливі діти; діти з яскраво вираженими здібностями до малювання, музики). Цілями консультації є засвоєння батьками певних знань, умінь; допомога їм у вирішенні проблемних питань. Форми проведення консультацій різні (кваліфіковане повідомлення фахівця з наступним обговоренням; обговорення статті, заздалегідь прочитаної всіма запрошеними на консультацію; практичне заняття, наприклад, на тему «Як вчити з дітьми вірш».
         Загальні батьківські збори організовуються 2-3 рази на рік. На них обговорюють завдання на новий навчальний рік, результати освітньої роботи, питання фізичного виховання і проблеми літнього оздоровчого періоду і т.д. На загальні збори можна запросити лікаря, юриста, дитячого письменника. Передбачаються виступ батьків.
       Групові зборів проводяться раз в 2-3 місяці. На обговорення виносять 2-3 питання (одне питання готує вихователь, по іншим можна запропонувати виступити батькам або комусь із фахівців). Щорічно одні збори доцільно присвячувати обговоренню сімейного досвіду виховання дітей. Вибирається тема, актуальна для даної групи, наприклад, «Чому наші діти не люблять працювати?», «Як виховати у дітей інтерес до книги?», «Телевізор-друг чи ворог у вихованні дітей?».
          Батьківські конференції. Основна мета конференції - обмін досвідом сімейного виховання. Батьки заздалегідь готують повідомлення, педагог при необхідності надає допомогу у виборі теми, оформленні виступу. На конференції може виступити фахівець. Його виступ дається щоб викликати обговорення, а якщо вийде, то й дискусію. Конференція може проходити в рамках однієї дошкільної установи, але практикується і конференції міського, районного масштабів. Важливо визначити актуальну тему конференції («Турбота про здоров'я дітей», «Залучення дітей до національної культури», «Роль сім'ї у вихованні дитини»). До конференції готуються виставка дитячих робіт, педагогічної літератури, матеріалів, що відображають роботу дошкільних установ, і т.п. Завершити конференцію можна спільним концертом дітей, співробітників дошкільного закладу, членів сімей.
      Сімейні клуби. На відміну від батьківських зборів, в основі яких повчально-навчальна форма спілкування, клуб будує відносини з родиною на принципах добровільності, особистої зацікавленості. В такому клубі людей поєднує загальна проблема й спільні пошуки оптимальних форм допомоги дитині. Тематика зустрічей формулюється й запитується батьками. Сімейні клуби - динамічні структури. Вони можуть зливатися в один великий клуб або дробитися на більш дрібні, - все залежить від тематики зустрічі й задуму організаторів.
      Враховуючи зайнятість батьків, використовуються і такі нетрадиційні форми спілкування з родиною. Як «Батьківська пошта» та «Телефон довіри». Будь-який член родини має можливість у короткій записці висловити сумніви з приводу методів виховання своєї дитини, звернутися за допомогою до конкретного фахівця і т. п. Телефон довіри допомагає батькам анонімно з'ясувати які-небудь значимі для них проблеми, попередити педагогів про помічені незвичайні прояви дітей.
      Нетрадиційною формою взаємодії з сім'єю є і бібліотека ігор. Оскільки ігри вимагають участі дорослого, це змушує батьків спілкуватися з дитиною. Якщо традиція спільних домашніх ігор прищеплюється, у бібліотеці з'являються нові ігри, придумані дорослими разом із дітьми.
        Співпраця психолога, вихователів і сім'ї допомагає не тільки виявити проблему, що стала причиною складних взаємин батьків з дитиною, а й показати можливості її вирішення. При цьому необхідно прагнути до встановлення рівноправних відносин між педагогом-психологом, вихователем і батьками. Вони характеризуються тим, що у батьків формується установка на контакт, повну згоду, залишаючи право на власну точку зору. Взаємовідносини протікають в дусі рівноправності партнерів. Батьки не пасивно вислуховують рекомендації фахівців, а самі беруть участь у складанні плану роботи з дитиною вдома.

         Отже, відносини дошкільної установи з сім'єю повинні бути засновані на співпраці і взаємодії за умови відкритості дитячого садка.

субота, 28 жовтня 2017 р.

   
     Керівництво  – це цілеспрямована дія на керованих людей і їх спільності, яка приводить до їх усвідомленої і активної поведінки і діяльності, відповідно до намірів керівника.

 Непроста соціально-економічна ситуація, в якій знаходиться сучасна освіта - одна з причин, що спонукають шукати нові підходи до управління ДНЗ, до розвитку у якості  системи, що відкрита суспільству. Дитячий сад сьогодні живе і динамічно розвивається в мінливому світі, який пред'являє до неї всі зростаючі вимоги. Не секрет, що поодинці з керуванням ДНЗ не впоратися. Будь-якому керівникові потрібні помічники. У демократичному дитячому саду повинен бути дуже високий ступінь участі педагогів, батьків і громадськості .
   Отже однією з відмінних особливостей розвитку сучасної системи освіти є перехід від державного до державно-громадського управління освітою. Основна ідея державно-громадського управління освітою полягає в тому, щоб об'єднати зусилля держави і суспільства у вирішенні проблем освіти, надати педагогам, батькам більше прав і свобод у виборі змісту, форм і методів організації освітнього-виховного процесу .
      Одним із принципів державної політики в галузі освіти є демократичний, державно - громадський характер управління освітою у ст. 10 Закону «Про освіту»  (для  управління  освітою  створюється  система державних органів управління і органи громадського самоврядування).
   Формами самоврядування освітнього закладу є Рада закладу, піклувальна рада, загальні збори, педагогічна рада та інші форми. Порядок виборів органів самоврядування освітньої установи та їх компетенція визначаються статутом освітнього закладу.
    Гідна освіта нашим дітям - головне завдання кожного з нас. Освіта повинна бути якісною, доступною і ефективною та повинна відповідати соціальній, економічній ситуації в нашій країні, місті і районі.

Презентація: ОРГАНІЗАЦІЙНА СТРУКТУРА УПРАВЛІННЯ ДОШКІЛЬНИМ НАВЧАЛЬНИМ ЗАКЛАДОМ